Úspešná vizualizácia údajov zahŕňa, samozrejme, výber vhodných vizuálov. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri vašom výbere!
TIPY NA LEPŠIU VIDITEĽNOSŤ
Neexistujú dobré alebo zlé grafy ako také. Výzvou je vedieť prispôsobiť vizualizáciu údajov typu údajov, ktoré chcete prezentovať, a vybrať si grafy, ktoré najlepšie odrážajú informácie, ktoré ste získali.
Najlepšie to dosiahnete použitím čiarových grafov na zobrazenie trendov a zmien a stĺpcových grafov na rozdelenie údajov do kategórií: vertikálne stĺpce alebo, ideálne, horizontálne stĺpce, ktoré majú tú výhodu, že umožňujú výsledky vidieť na prvý pohľad. Nebojte sa zobraziť len podstatné čísla (napríklad počiatočný bod a koncový bod v analyzovanom období) a nezabudnite dať svojmu grafu výstižný názov.
Existuje veľa tipov a trikov, ako objasniť správu, ktorú chcete prostredníctvom svojich údajov odovzdať. Napríklad rozdelenie stĺpcov na percentá je účinný spôsob, ako reprezentovať rôzne podiely v jednej kategórii. Ak chcete ukázať vývoj vzťahu medzi dvoma premennými, použite bodový graf.
Navyše, ak potrebujete komunikovať údaje rôznym zainteresovaným stranám, kontingenčné tabuľky fungujú dobre. Čo sa týka farebného kódovania údajov, môžete použiť teplotnú mapu, ktorá okamžite zvýrazní údaje, ktoré chcete zdôrazniť.
CHYBY, KTORÝM SA TREBA VYHNÚŤ
Na druhej strane existujú vizualizácie, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Napríklad koláčové grafy, ktoré sú často používané, nesprávne zobrazujú relatívne veľkosti kategórií. 3D grafy zase zbytočne komplikujú pochopenie informácií.
Ďalšou bežnou chybou je použitie sekundárnej osi, keď chcete vizualizovať dve množiny údajov s veľmi odlišnými hodnotami v rovnakom grafe. Je dosť ťažké jasne vidieť individuálne body údajov, keď sa používa takýto prístup.
Tu je niekoľko tipov, ako tento problém vyriešiť:
- Pridajte zodpovedajúce hodnoty pre každý mesiac a odstráňte obe osi.
- Nahraďte dlhé čísla číselnými skratkami.
- Použite konzistentné farebné označenie pre zobrazené údaje.