Vizualizácia údajov je kľúčovým krokom, ktorý nasleduje po fáze analýzy údajov. Poďme spolu zistiť, aký dôležitý je tento proces.
ČO JE TO VIZUALIZÁCIA ÚDAJOV?
Vizualizácia údajov zahŕňa množstvo metód na sumarizáciu kvantitatívnych a/alebo kvalitatívnych údajov pre maximálny efekt, zvyčajne vo forme grafov.
PROBLÉMY A VÝZVY SPOJENÉ S VIZUALIZÁCIOU ÚDAJOV
Jednou z hlavných výziev pri úspešnej vizualizácii údajov je určiť počet a typy grafov, ktoré je potrebné použiť.
Ak chcete dosiahnuť úspech, je nevyhnutné vytvoriť grafy, ktoré ľahko pochopí cieľová verejnosť.
Vizualizácia údajov je často krokom, ktorý je uponáhľaný, pretože nasleduje po zložitej a zdĺhavej fáze analýzy.
Zanedbanie tejto fázy však môže viesť k vytvoreniu grafov, ktoré neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu alebo sú mätúce.
Navyše, technologické nástroje na vizualizáciu údajov sú čoraz dostupnejšie. Preto je dôležité byť obzvlášť opatrný, aby sme nepodľahli trendu tvorby príliš jednoduchých grafov.
Ako ste pochopili, úspešná vizualizácia údajov je sama o sebe jedinečným cvičením.
VÝHODY VIZUALIZÁCIE ÚDAJOV
Vizualizácia údajov ponúka množstvo výhod! Môže pomôcť dosiahnuť konsenzus o situáciách prezentovaných v grafoch, odhaliť nové trendy alebo lepšie pochopiť komplexnú situáciu.
Nakoniec, vizualizácia údajov môže uľahčiť proces rozhodovania: niekoľko presvedčivých grafov má väčšiu šancu ovplyvniť rozhodujúcich, než dlhá a nekonečná správa.
VIZUALIZÁCIA ÚDAJOV CEZ VEKY
Vizualizácia údajov nie je novinkou! Tento graf vytvorený francúzskym stavebným inžinierom Charlesom Josephom Minardom v roku 1869 je príkladom úspešnej vizualizácie údajov. Minard ponúka vizualizáciu určitých údajových bodov týkajúcich sa Napoleonovej ruskej kampane.
VIZUALIZÁCIA ÚDAJOV V PRAXI
Počet mužov je znázornený šírkou farebných pásov. Béžová farba zobrazuje počet mužov, ktorí vstúpili do Ruska – 442 000 – a čierna farba ukazuje tých, ktorí sa vrátili – len 10 000…
Graf tiež znázorňuje mestá, cez ktoré prešli, a teploty v danom čase.
Veľké množstvo údajov prezentovaných bez preťaženia čitateľa je kľúčovým faktorom úspechu tohto grafu. Postupná zmena relatívnej šírky béžových a čiernych pásov tiež prispieva k jeho dopadu. A nezabúdajme, že tento graf bol vytvorený bez pomoci dnešnej technológie!